Pradžia

Nepasiduokime žodžių madai

NEPASIDUOKIME ŽODŽIŲ MADAI

Madingi būna ne tik drabužiai ar batai, bet ir žodžiai. Gausu jų visur: žiniasklaidoje, oficialiojoje kalboje, buitinėje šnekoje – kur tik nori. Patys nejučia tokius žodžius imame vartoti, bet ne visada tai, kas madinga, mums yra tinkama. Dažnai pasiskoliname iš anglų kalbos ir net nesusimąstome, kad visai nuskurdiname savo kalbą, vartojame bet kokiomis, mums nebūdingomis reikšmėmis. Kas tie madingi šių dienų žodžiai?  Tai žodžio, jo formos, posakio, sintaksinės konstrukcijos vartojimo nebūdinga (ar netinkama) reikšme staigus paplitimas, dažnas kartojimas ir pan.

Pastaruoju metu labai dažnas žodis iššūkis (iššūkiai). Netgi jau skverbiasi į nuostatus, aprašus, kitus dokumentus. Dabartinės lietuvių kalbos žodyne teikiamos dvi daiktavardžio iššūkis reikšmės: 1. Šaukimas, kvietimas kautis, rungtis. 2. Gluminantis, šokiruojantis, netikėtas poelgis. O žodžio iššūkis vartojimas reikšme „išbandymas, sunkumas“ vertinamas kaip stiliaus štampas, t. y. kaip skurdokas, trafaretiškas, dažnokai netikslus. Atsižvelgiant į kontekstą, galima vartoti kitus žodžius: sunkumas, išbandymas, uždavinys, užduotis, tikslas ir pan.

Štai keletas pavyzdžių: Iššūkių neišvengia net ir geriausiai savo amatą išmanantys pedagogai (taisome: išbandymų, sunkumų, netikėtumų). Kuo naudingi skaitymo iššūkiai? (taisome: Kuo naudingas skaitymas). Dokumentų rengimo iššūkiai (taisome: sunkumai, problemos). Šiemet susidūrėme su dideliais iššūkiais (taisome: išbandymais).

 Ar tikrai visada pakankamai?

Kodėl gi madingas žodis pakankamai? Todėl, kad pastaruoju metu žiniasklaidoje, viešoje kalboje labai dažnai girdime, pvz.: Pakankamai neramiai reaguoja į susidariusią situaciją; pakankamai protingai bus išlaviruota iš situacijos; pakankamai maži duomenys (pasakyta piktinantis); biudžetas pakankamai skurdus (apgailestaujama); mokyklose pakankamai mažai mokinių; dėl pakankamai padidėjusių kainų teks vėl skolintis ir pan. Sunku įsivaizduoti, kaip galėtume nustatyti tą pakankamą ar nepakankamą neramumą ar pakankamą protingumą. Nebent atliktume išsamias mokslines psichologines analizes. Ir ko piktintis dėl pakankamai mažų duomenų,  juk jų pakanka.

Žodis pakankamai yra taisyklingas, kai vartojamas tinkamai. Dabartinės lietuvių kalbos žodyne pakankamai,  pakankamas (-a) – „atitinkantis reikalavimus, užtenkamas“. Taisyklingi sakiniai, pvz.: Pakankamas aukštis, gylis. Pakankamas rūpestingumas. Pinigų turiu pakankamai.

Netinkama reikšme pavartotas žodis vadinamas semantizmu (tam tikruose kontekstuose pavartojamas svetima, anksčiau neturėta reikšme arba keliomis reikšmėmis). Pateiktuose pavyzdžiuose pakankamai vartojamas kaip semantizmas. Blogiausia, kai žodis tampa tam tikro slengo žodžiu ir persikelia į oficialią vartoseną. Taip iš tiesų skurdiname savo kalbą, savo mintį. Kalbame nesusimąstydami, ką tuo žodžiu pasakome, kokią mintį paleidžiame. Ir sutikime, pasakome tai, ko visai nenorėtume pasakyti.

Kuo pakeisti? Žodžiai ganaganėtinai, labai, pernelyg ir pan. vartotini reikšme „pakankamai“.

 Kaip realus tampa nerealiu

Manau, daugelis man pritarsite – vienas iš pačių įkyriausių ir madingiausių žodžių – nerealus (-i) (nerealiai). Tiek sakytinėje, tiek rašytinėje kalboje šis žodis jau įsišaknijęs taip giliai, kad tampa kalbos skurdinimo karaliumi.

Žodis yra tinkamas, kai vartojamas taisyklinga reikšme. Ką reiškia žodis reals ar realiai̇̃? Dabartinės lietuvių kalbos žodyne pateiktos šios reikšmės: 1. Atitinkantis tikrovę, tikras, apčiuopiamas, ne įsivaizduojamas: ~i̇̀ jėga. Reãlūs skaičiai. ~ióji pinigų vertė2. (Į)vykdomas, įgyvendinamas: R. planas, uždavinys3. Atitinkantis tikrąją padėtį, praktiškas: ~i̇̀ politika. ~iai̇̃ prv. ~iai̇̃ galvoti. ~ùmas.

Pridėję priešdėlį ne, turėsime atvirkštinį variantą.

Ką girdime viešojoje kalboje, skaitome spaudoje, socialiniuose tinkluose?

Pirmiausia, iš šnekamosios anglų kalbos perimta šio žodžio vartosena. Ypač įkyriai paplito nerealu, nerealus, nereAliai (klaidingai kirčiuojama paryškinta raidė), vartojama kaip ir kur papuola. Dažnai girdime pagiriamuosius, susižavėjimo šūksnius: Jūs nerealūs! Tu nerealiai šiandien atrodai! ir pan. Pamąstykime: pvz., komanda laimėjo varžybas ir visi komandos nariai yra visiškai realūs, tikri, bet jie ypatingi, nepakartojami, šaunūs ir pan. Tu šiandien atrodai pribloškiamai, įspūdingai, nepakartojamai, išsiskiriančiai, puikiai, nuostabiai ir pan.

Prisiminkime paprastą dalyką:  lietuvių kalboje žodis nerealus (nerealiai) reiškia, kad kažko nėra.

Visada galime kūrybiškiau, įvairiau, stilingiau išreikšti savąją mintį, kad ji būtų suprantama, aiški ir taisyklinga. Lietuvių kalba labai turtinga. Nebūkime nuobodūs savo kalba.

 

Rima Nainienė, Teisės, personalo ir civilinės metrikacijos skyriaus vyriausioji specialistė