Pradžia

Širvintų rajono savivaldybei skirtos 6223 kalio jodido tablečių pakuotės0

Lietuva, ruošdamasi Baltarusijos Astravo atominės elektrinės (toliau – AE) paleidimui, iš viso įsigijo 4 mln. stabiliojo jodo tablečių. Pirmu etapu kalio jodidas bus paskirstomas tarp savivaldybių, kurios patenka į skubiųjų apsaugomųjų veiksmų zoną (Vilniaus ir Švenčionių rajonai), antru – į išplėstinio planavimo zoną (IPA), t. y. iki 100 km spinduliu apie Baltarusijos AE. Į IPA zoną patenka Vilniaus miesto, Varėnos, Šalčininkų, Trakų, Elektrėnų, Kaišiadorių, Širvintų, Ukmergės, Molėtų, Anykščių, Utenos, Ignalinos, Zarasų ir Visagino savivaldybių teritorijos. Pagal Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2020 m. birželio 22 d. įsakymą Nr. V-1531. Širvintų rajono savivaldybei skirtos 6223 kalio jodido tablečių pakuotės.

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teigimu, kaip ir buvo žadėta, Lietuva įsigijo kalio jodido tablečių, vadovaudamasi Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) rekomendacijomis.

„Lietuva yra tarptautinės bendruomenės dalis, tad turime būti pasirengę galimoms grėsmėms. Jos, kaip jau ne kartą įsitikinome, nesirenka nei laiko, nei kitų aplinkybių, o ir sienos – ne kliūtis. Tad visada turime išlikti budrūs ir būti pasirengę reaguoti, o svarbiausia – pasirengę apsaugoti Lietuvos žmones. Džiaugiuosi, kad kalio jodido tablečių užsakymas saugiai atgabentas ir galėsime jas išdalinti žmonėms“, – sako ministras A. Veryga.
Sveikatos apsaugos viceministro Algirdo Šešelgio teigimu, kalio jodido tablečių kaip vienos iš prevencinių priemonių dalinimas gyventojams planuojamas dar prieš Baltarusijos atominės elektrinės veiklos pradžią. „Pirmiausia, kalio jodido tabletės bus išdalintos 30 kilometrų spinduliu nuo Astravo atominės elektrinės gyvenantiems Lietuvos piliečiams. Kartu bus duodami tikslūs nurodymai, kada ir kaip vartoti šį preparatą nelaimės atveju“, – sako viceministras A. Šešelgis.
Anot jo, gyventojai tabletėmis bus aprūpinami bendradarbiaujant su savivaldybių administracijomis.
Šios kalio jodido tabletės įsigytos pagal gruodžio 5 d. sudarytą sutartį su ekonomiškai naudingiausią pasiūlymą pateikusiu konkurso dalyviu. Bendra sutarties vertė – daugiau nei 1 mln. eurų su PVM. Pirkimą organizavo ir sudarytą sutartį administruoja ESSC.

Naudinga informacija gyventojams dėl stabiliojo jodo tablečių vartojimo

SAM primena, kad kalio jodido tabletės apsaugo tik nuo radioaktyviojo jodo, tačiau ne nuo kitų radioaktyviųjų medžiagų, kurios pasklinda aplinkoje branduolinės avarijos atveju, todėl jos turėtų būti vartojamos tik rekomendavus valdžios institucijoms.
Kalio jodido tabletes rekomenduojama vartoti likus mažiau nei 24 val. iki galimo radioaktyviojo jodo įkvėpimo ar patekimo su maistu. Blokuoti skydliaukę kalio jodidu dar yra veiksminga praėjus 2 valandoms nuo radioaktyviojo jodo įkvėpimo ar patekimo su maistu, bet ne vėliau nei praėjus 8 valandoms. Naudoti kalio jodido tabletes kitu nei nurodyta laiku gali būti žalinga.

Kalio jodido tablečių po 65 mg vienkartinė paros dozė įvairioms žmonių amžiaus grupėms:

Amžius

Kalio jodido tablečių vienkartinė paros dozė, mg

Naujagimiai iki 1 mėn.

16 (ketvirtis tabletės)

Kūdikiai nuo 1 mėn. iki 3 metų

32 (pusė tabletės)

Vaikai nuo 3 iki 12 metų

65 (viena tabletė)

Vaikai nuo 12 metų ir suaugusieji

130 (dvi tabletės)

 Vienkartinė kalio jodido tablečių paros dozė apsaugo skydliaukę nuo radioaktyviojo jodo poveikio 24 valandas

Naujagimiams iki 1 mėnesio amžiaus, nėščioms ir krūtimi maitinančioms moterims bei vyresniems nei 60 metų amžiaus žmonėms rekomenduojama vartoti tik vieną kalio jodido tablečių paros dozę. Kitoms gyventojų grupėms, esant nepalankiai avarinei situacijai (užsitęsus radioaktyviųjų medžiagų išmetimui į aplinką, nėra galimybių saugiai evakuoti žmones, kt.), gali būti rekomenduojama vartoti dar vieną paros dozę.
Patartina kalio jodido tabletes gerti po valgio. Tabletes galima ištirpinti vandenyje ar skystuose vaikų maisto produktuose. Ištirpintos tabletės vartojamos nedelsiant, nes greitai suskyla veiklioji medžiaga.
Pašalinis kalio jodido tablečių poveikis pasireiškia retai, apie tai pateikiama informacija kalio jodido tablečių pakuotėje esančiame vartojimo lapelyje.
Skydliaukės apsaugai branduolinės ar radiologinės avarijos metu netinka vartoti vaistinėse parduodamų spiritinių ar vandeninių jodo tirpalų, purškalų su jodu, maisto papildų su jodu, nes jie neapsaugotų skydliaukės nuo radioaktyviojo jodo žalingo poveikio dėl juose esančio mažo stabiliojo jodo kiekio.

Kodėl reikalingas kalio jodidas ir kokių papildomų priemonių imtis atsitikus branduoliniam įvykiui

Anot sveikatos specialistų, branduolinės avarijos atveju radioaktyvusis jodas galėtų pasklisti ore ir įkvėpus juo užterštą orą arba nurijus užterštą maistą (pieną, geriamąjį vandenį, lauke augančias daržoves, uogas ir kt.) radioaktyvusis jodas kauptųsi skydliaukėje ir ją žalotų, o po kelerių metų galėtų atsirasti skydliaukės vėžinių susirgimų. Todėl skydliaukės apsaugai nuo žalingo radioaktyviojo jodo poveikio naudojamos kalio jodido tabletės. Šiose tabletėse esantis stabilusis jodas kaupiasi skydliaukėje ir ją apsaugo nuo radioaktyviojo jodo patekimo. Kalio jodido tabletės vartojamos tik rekomendavus SAM.
Taip pat svarbu žinoti, kad kalio jodido tabletės apsaugo tik nuo radioaktyviojo jodo, tačiau ne nuo kitų radioaktyviųjų medžiagų, kurios pasklinda aplinkoje branduolinės avarijos atveju. Dėl to nelaimės atveju būtina imtis ir kitų apsaugos priemonių – visų pirma nebūti lauke, slėptis viduje, užverti langus, duris, sekti informaciją, ruoštis galimai evakuacijai arba vykdyti kitus gaunamus nurodymus.

Profilaktiškai, kai aplinkoje nėra pasklidęs radioaktyvusis jodas, vartoti kalio jodido tablečių negalima. SAM pastebi, kad žmones pasiekia klaidinanti informacija, kad saugotis nuo radiacijos poveikio neva tinka jodo lašai ar maisto papildai su jodu, tačiau branduolinio incidento atveju vartojamas tik stabilusis jodas – kalio jodido tabletės.
Dažnoje gyventojų vaistinėlėje esantis spiritinis jodo tirpalas naudojamas tik žaizdoms dezinfekuoti ir negali būti vartojamas skydliaukės įsotinimui stabiliuoju jodu. Spiritinis jodo tirpalas yra skirtas tik išoriniam vartojimui – tepti ant odos. Jo veiklioji medžiaga yra ne kalio jodidas, o tiesiog jodas, kuris yra stipriai oksiduojančiai ir toksiškai veikianti medžiaga, galinti sukelti cheminius audinių nudegimus ir apsinuodijimą.

Rinkoje taip pat yra maisto papildų, turinčių sudėtyje jodo, tačiau jie nėra vartojami ligoms gydyti ar jų profilaktikai. Nėra aišku, kokių junginių pavidalu jų sudėtyje esantis jodas yra, tad nėra aiškios ir negali būti ištirtos įsisavinimo bei kitos farmakologinės savybės. Dėl šios priežasties negali būti teikiamos jokios rekomendacijos dėl šių papildų vartojimo siekiant blokuoti skydliaukę. Jau nekalbant apie tai, kad jų sudėtyje esančio jodo, jei jo yra tiek, kiek nurodyta etiketėje, yra gerokai per mažai, kad būtų galima tikėtis įsotinti skydliaukę stabiliuoju jodu.

Lietuva, nustatydama reikalavimus kalio jodido tablečių naudojimui įvykus branduolinei avarijai, vadovaujasi 2017 m. Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijomis.

Kaip veikia kalio jodido tabletės?

Informacija gyventojams apie skydliaukės apsaugą įvykus branduolinei ar radiologinei avarijai

Daugiau informacijos, kaip elgtis, jei atsitiktų avarija atominėje elektrinėje, rasite čia.

Komentarai

*need_admin_confirmation*

{{msg}}

{{comment.name}} {{comment.time | u2date : 'yyyy.MM.dd'}}
{{comment.comment}}