ARTĖJA GRAŽIAUSIOS METŲ ŠVENTĖS. KAIP TAISYKLINGAI SVEIKINTI
Metų ratas netruko apsisukti, ir visai čia pat gražiausios metų šventės – Kalėdos ir Naujieji metai. Šios šventės – didelio džiaugsmo vartai, nes galvojame ir prisimename artimuosius, draugus, bičiulius, taip pat bendradarbius, kolegas labai malonu pasveikinti. Džiugu, kai gauname šiltą, nuoširdų, originalų sveikinimą, parašytą ne tik iš širdies, bet ir taisyklinga kalba. Taip išreiškiama pagarba tam, kurį sveikiname, ir sau.
Sveikinimo žodžius reiktų apgalvoti, pasirinkti tinkamą sveikinimo toną, atsižvelgti į tai, kokie santykiai sieja mus su adresatu. Rašant mažiau pažįstamiems asmenims, reikėtų vengti familiarumo, nes pagrindinis tikslas – tiesiog parodyti sveikinamajam pagarbą, dėmesį, tad ir sveikinimo tekstas turėtų būti atitinkamas. Tai ypač pasakytina apie vyresnius ar viršesnius asmenis, kurie dėl netinkamai parinktų žodžių gali palaikyti mus įžūliais.
Rašant oficialius sveikinimus, būtina laikytis tam tikrų taisyklių.
Sveikinimo tekstas paprastai pradedamas kreipiniu. Gerbiamas ar gerbiamasis? Į oficialius asmenis ar asmenis, su kuriais sieja verslo santykiai, patartina kreiptis mandagiai ir santūriai. Pirmenybė teikiama įvardžiuotinei formai Gerbiamasis (-oji), pvz.: Gerbiamasis Direktoriau, Gerbiamoji Vedėja, Gerbiamieji. Atkreiptinas dėmesys, kad visus kreipinio žodžius mandagu rašyti didžiąja raide. Galimas kreipinys su prieveiksmiu Didžiai, tokiais atvejais vartojamos neįvardžiuotinės būdvardžių formos: Didžiai gerbiamas Seimo Pirmininke. Sveikinimo pradžioje netinka trumpinys Gerb., jis būdingas sausam administraciniam stiliui. Mandagiau rašyti visą žodį Gerbiamasis. Po kreipinio geriau dėti šauktuką, ne kablelį, nors ne klaida ir pastarasis.
Dažnai kyla klausimų ir keblumų, kai norime kreiptis pavarde į sutuoktinių porą, kurių pavardė vardininko linksnyje yra su galūne -a. Sutuoktinių poros pavardės galūnė turi būti -ai: Dranseikaĩ, Daukšaĩ Skripkaĩ (kirčiuojama gale, kaip žodis namaĩ). Tai vadinamoji kuopinė daugiskaita. Kai kuriose tarmėse aiškiai atskiriami vienos giminės vyrai – Dranseikos, Daukšos, Skripkos ir sutuoktiniai – Dranseikai, Daukšai, Skripkai. Vyriškųjų pavardžių daugiskaita su kirčiu galūnėje žymi šeimas, pvz.: Kaupaĩ (vns. Kaupas, Kaupa), Petraičiaĩ (vns. Petraitis), Lapiaĩ (vns. Lapė, Lapis), Daukšaĩ (vns. Daukša, Daukšas). Tos pačios pavardės su kirčiu kamiene žymi tik vienos pavardės vyrų daugį, pvz.: broliai, pusbroliai Kaũpai, Petráičiai, Lãpės, Daũkšos (žr. http://www.vlkk.lt/konsultacijos/2164-pavardes-dranseika-dranseikai).
Kaip rašyti švenčių pavadinimus?
Kalėdos, Naujieji metai – švenčių ir išskirtinės reikšmės renginių pavadinimų tik pirmasis žodis rašomas didžiąja raide. Prisiminkime, kad Naujieji metai – įvardžiuotinė forma.
Rašyti žodį šventas, šv. ar nerašyti? Šventas, šv. neįeina į šventės pavadinimą, todėl jį nebūtina rašyti, jeigu nepriimtinas ar svetimas. Tačiau parašę niekada neprašausime pro šalį. Rašoma mažąja raide: šv. Kalėdos, šv. Velykos. Sveikinime stilistiniais sumetimais gali būti rašomas ir didžiąja raide: Sveikiname Šv. Kalėdų proga.
Rašant sveikinimo tekstą, svarbu, kad jis būtų sklandus ir taisyklingas. Dažnai paplitę sveikinimai su prielinksnio su konstrukcija (tai rusų kalbos įtaka): „Sveikinu su Kalėdomis!“, „sveikinu su šventėmis“. Venkime prielinksnio su. Galime sveikinti įvairiai, lietuvių kalboje turime nemažai variantų: Sveiki sulaukę šv. Kalėdų! Nuoširdžiausi (nuoširdūs, iš visos širdies) sveikinimai šv. Kalėdų ir Naujųjų metų proga! Džiaugsmingų švenčių! ir pan.
Sveikinimo tekstuose dažnai vartojame žodžius: „gausus“, „turtingas“, „dosnus“. Šie žodžiai simbolizuoja pilnatvę, gausą, šilumą, o kad visa tai pildytųsi, vartoti reikia taisyklingai, t. y. kilmininko linksniu: tebūna metai turtingi gerumo, dosnūs džiaugsmo valandų, gausūs prasmingų darbų...
Nepriekaištingas sveikinimo tekstas nuteiks pozityviai, verslo partneriai, darbo kolegos, sveikinamieji pajus, kad vertinamas bendradarbiavimas, ryšiai, kad jie yra tvirti ir patikimi.
Išlaikant oficialumą, sveikinimą dera užbaigti pagarbą reiškiančiais žodžiais: su pagarba, pagarbiai, Jus gerbiantis (-i)... Po šių žodžių kablelio rašyti nereikia. Dažnai pasitaiko, kad puikuojasi kablelis, o tai jau anglų kalbos įtaka. Visada išlaikykime orumą ir pagarbą lietuviškoms tradicijoms.
Rašydami asmeninius sveikinimus, pirmiausia visada pagalvokime apie žmogų, kurį norime pasveikinti. Pažvelkime į atviruką (ne atvirutę), pamąstykime, ką jis mums kalba. Puiku, kai vaizdas ir žodžiai, sklindantys iš širdies, susilieja į vienovę. Galbūt norėsime parašyti šmaikštų sveikinimą – tokio pobūdžio sveikinimus geriausia rinktis, kai sveikinami artimi, labai gerai pažįstami žmonės. Originalus humoristinis sveikinimas gali būti puikus būdas pralinksminti sveikinamąjį. Kalėdiniu sveikinimu tinka išreikšti padėką, prisiminti bendrą patirtį, padrąsinti, siųsti šiltus, įkvepiančius, stiprinančius linkėjimus.
Ką pagalvojame, kai gauname vienodų šabloniškų sveikinimų, nukopijuotų iš interneto platybių? Netikra, nenuoširdu. Venkime šabloniškų posmų ir citatų. Bet kuriuo atveju svarbu įsivaizduoti save adresato vietoje ir pagalvoti, ar norėtume gauti tokį sveikinimą, ar paliečia mūsų širdį.
Tad sveikinkime geriau trumpai, bet šiltai, originaliai. Sveikinkime ir būkime pasveikinti!
Gražių ir šiltų Jums švenčių!
Rima Nainienė, Teisės, personalo ir civilinės metrikacijos skyriaus vyriausioji specialistė
Parengta pagal VLKK konsultacijų banko duomenis ir Lietuvių kalbos žinyną