- Nesakykime sekančios sudėties komisija; į posėdį buvo pakviesti sekantys asmenys. Tai didžiosios klaidos.
TAISOME: tokios, šios sudėties komisija; pakviesti šie asmenys.
- Negalima vartoti ir šiaip po ko nors einančiam ar iš eilės einančiam dalykui nusakyti: Sekantis posėdis vyks po mėnesio. Sekantiems metams biudžete numatyta mažiau pinigų.
TAISOME: Kitas, ateinantis posėdis vyks po mėnesio. Ateinančių, kitų metų biudžete numatyta mažiau pinigų.
- Dažnai girdime šiai dienai skolų neturime; sausio 1-ai dienai visi planai įvykdyti; metų pradžiai skyriai turi pateikti darbo planus. Ar taisyklinga?
Netaisyklinga. Tai didžioji kalbos klaida. Naudininkas nevartotinas konkretaus laiko ribai arba momentui reikšti, kai nežymima paskirtis. TAISOME: iki šios dienos skolų neturime; iki sausio 1-os dienos visi planai įvykdyti; metų pradžioje skyriai turi pateikti darbo planus.
Pastaba. Veiksmo trukmei bei paskirčiai reikšti naudininkas – ne klaida: Išvažiavo vienai dienai. Posėdį atidėjo kitai savaitei. Lėšų skyrė tik šiam mėnesiui.
- Telefono pakrovėjas, garų surinkėjas, dėmių išėmėjas, dažų skiedėjas ir pan. – labai dažnos didžiosios kalbos klaidos.
Su priesaga -ėjas nedaromi daiktavardžiai, žymintys įrankius bei kitas darbo priemones ar tam tikras medžiagas. Todėl ne pakrovėjas, o krautuvas, kroviklis, įkroviklis; ne surinkėjas, o rinkiklis; (oro, garų, vandens) rinktuvas, gartraukis; dėmių valiklis; dažų skiediklis.
- Matomai šiandien nespėsime parengti projektą; matomai sprendimas bus atidėtas.
Tai didžioji kalbos klaida. Prieveiksmis matomai nevartotinas įterptiniu žodžiu nuomonei reikšti. Jis yra būdvardžio matomas („akimis pagaunamas, regimas“) vedinys. Taisyklingai vartojamas norint pasakyti, kad kas nors padėta matomoje vietoje, t. y. taip, kad būtų matyti, pvz.: Tašką padėk matomai.
TAISOME: Matyt (turbūt) šiandien nespėsime parengti projektą; matyt, sprendimas bus atidėtas.
- Venkime pasakymo su žodžių junginiu „kalba eina; kalba ėjo“, „eina kalba apie...“
Tai verstiniai junginiai ir taisyklingiau, švariau sakyti tiesiog kalbama, kalbėta.
- Pakankamai didelės kainos; pakankamai neteisingas teiginys; pakankamai daug klaidų.
Žodis „pakankamai“ mūsų kalboje labai dažnai virsta pertekliniu, nereikalingu, pertaru, vartojamas netinkama reikšme.
Sunku įsivaizduoti, kad trokštume, jog kainos būtų pakankamai didelės, esą dar nepakankamai; ar galima džiaugtis pakankamai neteisingais dalykais; ar gali būti pakankamai daug klaidų...
Pakankamai < pakankamas, -a „atitinkantis reikalavimus, užtenkamas“. Taigi šį žodį vartokime tada, kai jį galime paversti žodžiu „užtenkamai“.