. Pradžia

Tuberkuliozė - išgydoma liga

Kovo 24- oji – Pasaulinė tuberkuliozės diena

Tuberkuliozė - tai lėtinė, infekcinė, liga, kurią sukelia tuberkuliozės mikobakterijos. Įvairaus amžiaus žmonių sergamumą plaučių tuberkulioze lemia nevisavertė mityba, piktnaudžiavimas alkoholiu, narkomanija, AIDS, imunitetą slopinančių vaistų vartojimas, ir kt. Žmogus dažniausiai (daugiau kaip 95 proc. atvejų) užsikrečia aerogeniniu, gerokai rečiau - alimentiniu būdu. Net viena bakterija gali sužadinti infekciją. jei yra glaudus kontaktas (nurodoma rizikos mažėjimo tvarka - namie, ypač miegamajame, bare, socialiniame klube, mokykloje, darbo vietoje, turistinėje kelionėje), rizika infekuotis tuberkuliozės mikobakterijomis yra 25-50 proc., o mažiems vaikams nuo sergančių tėvų - 45-60 proc. Tikimybė užsikrėsti atsitiktinio socialinio kontakto metu yra nedidelė. Žmogui tuberkuliozę 85 proc. atvejų ją sukelia M. tuberculosis. Tuberkuliozės mikobakterijos (TM) - gramneigiami intraląsteliniai patogenai. Tuberkuliozės mikobakterijos labai atsparios karščiui, šalčiui, etilo alkoholiui. Jautrios ultravioletiniams spinduliams ir chloro junginiams. Tiesioginėje saulės šviesoje jos žūva per 1-1,5 val., kambaryje mikobakterijos gali išlikti iki 1,5 mėn.

Tinkamas tuberkuliozės gydymas dabar yra pagrindinė šios ligos profilaktikos priemonė. Be to, visi kūdikiai skiepijami nuo tuberkuliozės BCG vakcina. Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka darbuotojams sveikatos priežiūros srityje, vaikų mokymo ir auklėjimo srityje, paslaugų teikimo gyventojam srityse ir kitose veiklos srityse, būtinas profilaktinis patikrinimas dėl tuberkuliozės prieš pradedant dirbti ir kasmet dirbant. Gerinant tuberkuliozės profilaktiką Lietuvoje, Sveikatos apsaugos ministerijos nustatyta tvarka tuberkulino testas atliekamas 7 metų amžiaus vaikams ir rizikos grupių vaikams (bendraujantiems su sergančiais TB šeimoje ar kolektyve, sergantiems lėtinėmis ligomis ir kt.). Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis skiepijimai BCG vakcina neturi esminės įtakos, perspėjant TB plitimą gyventojų tarpe, tai neapsaugo nuo susirgimų plaučių TB, tačiau skiepijant kūdikius kuo jaunesniame amžiuje juos galima apsaugoti nuo susirgimų itin sunkiomis TB formomis. Taip pat tyrimais nustatyta, kas skiepijimai BCG vakcina, prieš tai neatlikus tuberkulino testo, yra saugūs. Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja šalims, kuriose registruojamas didelis sergamumas TB, skiepyti BCG vakcina vaikus kaip galima greičiau po gimimo (Lietuvoje naujagimiai skiepijami 2-3 dieną). Skiepijimo esmę sudaro tai, kad vakcinų pagalba sukuriamas imunitetas konkrečioms užkrečiamosioms ligoms. Vakcinos žmogaus organizme sukelia panašų imuninį atsaką, kaip ir užkrečiamųjų ligų sukėlėjai. Pasiskiepijus, kaip ir persirgus konkrečia užkrečiamąja liga, susiformuoja imunitetas, o žmogus nepatiria ligos ir jos komplikacijų

Skirtumai tarp užsikrėtusio tuberkulioze ir sergančiojo atvira tuberkuliozės forma

Užsikrėtęs, bet nesergantis tuberkulioze asmuo

Asmuo sergantis atvira plaučių tuberkuliozės forma

• Nėra jokių požymių

•Normaliai jaučiasi

• Neužkrečia TB kitų žmonių

• Dažniausiai būna teigiamas odos testas

• Normali krūtinės rentgeno nuotrauka ir skreplių tyrimas

• Sunkus kosulys, kuris trunka 3 ir daugiau savaičių

• Skausmas krūtinėje

• Kraujo ar skreplių atkosėjimas

• Silpnumas ar nuovargis

• Svorio kritimas

• Apetito stoka

• Drebulys

• Karščiavimas

• Naktinis prakaitavimas

• Gali užkrėsti TB kitus žmonės

• Dažniausiai būna teigiamas tuberkulino (Mantu) testas

•Gali būti pakitimai krūtinės rentgeno nuotraukoje, ar teigiamas skreplių tepinėlis ar pasėlis

Tuberkuliozė – išgydoma liga, jos galima išvengti. Svarbu laiku kreiptis pagalbos į medikus

Kiekvienais metais kovo 24-ąją dieną minima Pasaulinė tuberkuliozės diena. Ji tapatinama su tuberkuliozės mikobakterijų atradėjo vokiečių gydytojo Roberto Kocho vardu, kuris už šį atradimą gavo Nobelio premiją. Ši liga iki šiol yra viena iš sunkiausių ir labiausiai paplitusių ligų pasaulyje. Pasaulinė tuberkuliozės diena skirta tam, kad kiekviena bendruomenė prisimintų ir atnaujintų savo įsipareigojimus stabdyti šios ligos plitimą. Šią dieną siūloma daugiau dėmesio skirti ne tik kenčiantiems nuo tuberkuliozės žmonėms, bet ir bendruomenėms, kuriose jie gyvena. Pasaulio tuberkuliozės dienos tikslas – pasveikinti visus, kurių pastangos neleidžia šiai ligai plisti pasaulyje, kurie gydo sergančiuosius, dirba tuberkuliozės prevencijos srityje, slaugo ligonius ir rūpinasi, kad gydymas būtų prieinamas visiems sergantiesiems tuberkulioze, kurie siekia, kad apie tuberkulioze sergantį žmogų nebūtų formuojama neigiama visuomenės nuomonė. Pasaulio sveikatos organizacija primena, kad efektyvus įvairių institucijų bendradarbiavimas ne tik minint Pasaulinę tuberkuliozės dieną, bet ir visus metus yra viena svarbiausių tuberkuliozės kontrolės prielaidų.

 

V, Deisadzė, Socialinės paramos ir sveikatos skyriaus vyr. specialistė (gydytoja)