Pradžia

Atmintinė apie koronavirusą

Koronavirusai – tai didelė grupė virusų, kurie gali sukelti įvairias ligas. Dažniausiai koronavirusai sukelia lengvas ar net besimptomes infekcijas, tačiau gali sukelti ir sunkias kvėpavimo takų infekcijas, pavyzdžiui, Artimųjų Rytų respiracinio sindromo (ARRS) ar sunkaus ūminio respiracinio sindromo (SŪRS) koronavirusines infekcijas.

Kaip žmogus gali užsikrėsti koronavirusu? Tam tikri koronavirusai yra perduodami nuo žmogaus žmogui, dažniausiai artimo sąlyčio metu su sergančiuoju koronavirusine infekcija, pavyzdžiui, namų ar darbo aplinkoje, gydymo įstaigoje.

Ar saugūs siuntiniai, atsiunčiami iš Kinijos? Šiuo metu nėra įrodymų, kad virusas gali būti perduodamas per daiktus. Pasaulio sveikatos organizacija, kaip minėta, pataria netaikyti apribojimų prekių judėjimui.

Kokie simptomai pasireiškia žmonėms užsikrėtus koronavirusu? Tai priklauso nuo koronaviruso tipo, tačiau dažniausiai pasitaikantys simptomai yra panašūs į gripą – karščiavimas, kosulys, dusulys ir kiti kvėpavimo sutrikimai.

Kur kreiptis, jei karščiuojate ir pasireiškia į gripą panašūs simptomai? Jei simptomai pasireiškė keliaujant po Kiniją ar grįžus iš jos, ar per dvi savaites po kontakto su žmonėmis, neseniai buvusiais toje šalyje, tokiu atveju reikia nedelsiant skambinti į Bendrąjį pagalbos centrą telefonu 112, pateikti susirgimo aplinkybes ir vykdyti medikų rekomendacijas. Jei simptomai pasireiškia skrendant lėktuvu, nedelsiant informuoti lėktuvo įgulą.

Kaip galima apsisaugot nuo koronavirusinių infekcijų? Rekomenduojama laikytis standartinių ligos plitimą mažinančių priemonių: dažnai plauti rankas su šiltu vandeniu ir muilu (po tiesioginio rankų kontakto (sąlyčio), keičiantis sargybos pamainai), dezinfekuoti rankas su dezinfektantu, neliesti rankomis veido ir akių, laikytis kosėjimo, čiaudėjimo etiketo (kosėti ar čiaudėti prisidengus vienkartine servetėle arba į sulenktos alkūnės vidinę pusę), laikytis saugaus maisto ruošimo (ypač naudojant termiškai neapdorotą mėsą, kiaušinius), vengti artimo sąlyčio su visais, kam yra pasireiškę kvėpavimo takų ligos simptomai, pavyzdžiui, kosulys, čiaudulys. Palydint įtariamąjį užsikrėtusįjį asmenį užsimauti pirštines, užsidėti vienkartinę medicininę kaukę. Po palydos nusiimti vienkartinę medicininę kaukę ir pirštines, jas įdėti į plastikinį maišelį ir tvirtai jį užrišti, atlikti rankų higieną, dezinfekuoti rankas.

Kaip tinkamai naudoti medicinines kaukes?

1. Prieš užsidedant kaukę muilu arba antiseptiku nusiplauti rankas.

2. Kaukė turi tvirtai laikytis ant veido.

3. Keisti kaukę reikėtų kiekvieną kartą grįžus iš galimai užkrėstos zonos arba kas 3–4 val.

4. Prieš išmetant panaudotą kaukę ją įdėti į plastikinį maišelį ir tvirtai jį užrišti.

Kur galima gauti daugiau informacijos dėl naujojo koronaviruso?

Informacija pateikiama Sveikatos apsaugos ministerijos svetainėje, taip pat gyventojai gali konsultuotis karštąja linija telefonu 8 618 79984 (visą parą konsultuoja Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai).

Atmintinė apie koronavirusą